Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia pre rok 2010 - časť 1

Autor: Mária Voznická | 7.3.2011 o 19:00 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1217x

Z každej strany sa ozýva aké je RZZP ťažké a nepochopiteľné.  Som však presvedčená, že každý poistenec so zdravým sedliackym rozumom, si vie vybrať a vyplniť príslušný typ formulára. V tejto minisérii sa pokúsim vysvetliť základy pre pochopenie RZZP a aj niektoré prípady pre podanie RZZP 2010.  Najprv je nutné rozhodnúť, či poistenec je povinný podať RZZP za rok 2010.

Už v roku 2007 som vymyslela pre poistencov pomôcku na stránke www.rzzp.sk zadefinovala 7 hlavných otázok (1 až 4 mali podotázky) na správny výber formulára, bez toho aby sa muselo namáhavo prelúskať niekoľko strán pre výber správneho typu formulára.  Doteraz všetky otázky z tejto pomôcky využívajú organizácie i poisťovne, ktoré si vytvorili rôzne modifikácie pomôcky  na vlastných web stránkach. 

Kto musí podať RZZP za rok 2010?
1. Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).
2. Zamestnanec s kolísavými príjmami, t.j.  ak v roku 2010 mal aspoň v jednom mesiaci príjem vyšší ako 2169,09 eura. Zamestnanec, ktorý  mal mesačný príjem vyšší ako 2169,09 eura po celý rok RZZP 2010 nepodáva.
3. Poistenec podľa § 11 ods. 2 zákona (samoplatiteľ resp. dobrovoľne nezamestnaná osoba)  ak jeho vymeriavací základ, zdaniteľný podľa § 5 alebo § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov, presiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, čo je suma 206,60 eura na mesiac.
4. Poistenec štátu, ktorý mal príjem podľa § 5 a 6 ZDP okrem vyňatých príjmov a presiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, čo je suma 206,60 eura na mesiac. Poistenec štátu uvedený v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) zákona, ktorý mal príjem len z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru bez ohľadu na výšku toho príjmu RZZP 2010 nepodáva.

Kto môže podať RZZP za rok 2010?
1. Zamestnanec, ktorý mal počas roka viacerých zamestnávateľov súbežne a v súčte všetkých príjmov od všetkých zamestnávateľov je jeho príjem vyšší ako tridsaťšesť násobok priemernej mesačnej mzdy (26 029,08 eur). Ak takýto zamestnanec podá ročné zúčtovanie, výsledkom bude jeho preplatok a takisto preplatok jeho zamestnávateľov.
2. Zamestnanec - poistenec štátu, ktorý splnil podmienku podľa § 11 ods. 9, teda jeho príjem zo zamestnania počas obdobia, kedy bol súčasne poistenec štátu a zamestnanec, nepresiahol 206,60 eur na mesiac. Ak takýto zamestnanec podá ročné zúčtovanie, výsledkom bude jeho preplatok a takisto preplatok jeho zamestnávateľov.
Ak poistenec patrí  do niektorej z hore uvedených skupín, podáva RZZP 2010.

Malá rada na záver: Každý prípad nutnosti podania zvažujte samostatne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.


Už ste čítali?