Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia pre rok 2010 - časť 1

Autor: Mária Voznická | 7.3.2011 o 19:00 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1212x

Z každej strany sa ozýva aké je RZZP ťažké a nepochopiteľné.  Som však presvedčená, že každý poistenec so zdravým sedliackym rozumom, si vie vybrať a vyplniť príslušný typ formulára. V tejto minisérii sa pokúsim vysvetliť základy pre pochopenie RZZP a aj niektoré prípady pre podanie RZZP 2010.  Najprv je nutné rozhodnúť, či poistenec je povinný podať RZZP za rok 2010.

Už v roku 2007 som vymyslela pre poistencov pomôcku na stránke www.rzzp.sk zadefinovala 7 hlavných otázok (1 až 4 mali podotázky) na správny výber formulára, bez toho aby sa muselo namáhavo prelúskať niekoľko strán pre výber správneho typu formulára.  Doteraz všetky otázky z tejto pomôcky využívajú organizácie i poisťovne, ktoré si vytvorili rôzne modifikácie pomôcky  na vlastných web stránkach. 

Kto musí podať RZZP za rok 2010?
1. Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).
2. Zamestnanec s kolísavými príjmami, t.j.  ak v roku 2010 mal aspoň v jednom mesiaci príjem vyšší ako 2169,09 eura. Zamestnanec, ktorý  mal mesačný príjem vyšší ako 2169,09 eura po celý rok RZZP 2010 nepodáva.
3. Poistenec podľa § 11 ods. 2 zákona (samoplatiteľ resp. dobrovoľne nezamestnaná osoba)  ak jeho vymeriavací základ, zdaniteľný podľa § 5 alebo § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov, presiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, čo je suma 206,60 eura na mesiac.
4. Poistenec štátu, ktorý mal príjem podľa § 5 a 6 ZDP okrem vyňatých príjmov a presiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, čo je suma 206,60 eura na mesiac. Poistenec štátu uvedený v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) zákona, ktorý mal príjem len z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru bez ohľadu na výšku toho príjmu RZZP 2010 nepodáva.

Kto môže podať RZZP za rok 2010?
1. Zamestnanec, ktorý mal počas roka viacerých zamestnávateľov súbežne a v súčte všetkých príjmov od všetkých zamestnávateľov je jeho príjem vyšší ako tridsaťšesť násobok priemernej mesačnej mzdy (26 029,08 eur). Ak takýto zamestnanec podá ročné zúčtovanie, výsledkom bude jeho preplatok a takisto preplatok jeho zamestnávateľov.
2. Zamestnanec - poistenec štátu, ktorý splnil podmienku podľa § 11 ods. 9, teda jeho príjem zo zamestnania počas obdobia, kedy bol súčasne poistenec štátu a zamestnanec, nepresiahol 206,60 eur na mesiac. Ak takýto zamestnanec podá ročné zúčtovanie, výsledkom bude jeho preplatok a takisto preplatok jeho zamestnávateľov.
Ak poistenec patrí  do niektorej z hore uvedených skupín, podáva RZZP 2010.

Malá rada na záver: Každý prípad nutnosti podania zvažujte samostatne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?