reklama

Informatizácia a elektronický podpis III.

Na Slovensku je len veľmi málo organizácií, ktoré umožňujú prijímať a hlavne akceptovať elektronické dokumenty so zaručeným elektronickým podpisom. O niečo lepšie je to s dokumentmi, ktoré sú podpisované s elektronickým podpisom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dlho som hľadala na internete organizácie, ktoré akceptujú elektronický podpis bez akýchkoľvek výhrad. Situácia je však zúfala. Zaručený elektronický podpis akceptuje len daňové riaditeľstvo SR. Keď som sa informovala ohľadom akceptácie elektronických dokumentov so zaručeným elektronickým podpisom v rôznych štátnych či komerčných organizáciách ich odpoveď bola vo väčšine prípadov rovnaká. "Teoreticky by sa to dalo, ale prakticky..... no to je tak zložité."
Ak existujú náhodou organizácie, ktoré umožňujú prijímať elektronické dokumenty podpísané zaručeným elektronickým podpisom, nech sa v diskusii prihlásia. Bude to veľmi dobrá a užitočná informácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O niečo jednoduchšie je to s elektronickým podpisom, ktorý nie je definovaný ako zaručený elektronický podpis. Tieto elektronické podpisy využívajú predovšetkým bankové inštitúcie na komunikáciu medzi klientom a bankou.
Medzi organizácie, ktoré umožňujú komunikovať elektronicky patrí aj zdravotná poisťovňa Apollo. Táto zdravitná poisťovňa umožnila svojim klientom zasielať hlásenia podpísane s elektronickým podpisom. Samotná poisťovňa má aj vlastnú certifikačnú autoritu, ktorá má oprávnenie vydávať elektronické podpisy svojim klientom.

K väčšej možnosti použitia elektronického podpisu pomôže aj nedávno schválený zákon 275/2006 o informačných systémoch verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý v Čl. III. mení Zákon č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 679/2004 Z. z. a zákona č. 25/2006 Z. z.
Podstatná zmena pre použitie elektronického podpisu je v § 5 odseku 1 a znie nasledovne:
„(1) V styku s orgánmi verejnej moci alebo orgánmi verejnej správy sa používa elektronický podpis alebo zaručený elektronický podpis. Ak sa v styku s orgánmi verejnej moci alebo orgánmi verejnej správy používa zaručený elektronický podpis, jeho kvalifikovaný certifikát musí byť vydaný akreditovanou certifikačnou autoritou.“
Zákon teda umožňuje prijímať nie len elektronické dokumenty podpísané zaručeným elektronickým podpisom ale aj dokumenty podpisané elektronickým podpisom. Zmena tohto zákona by mala výrazne pomôcť k rozšíreniu používania elektronického podpisu a tiež viesť k rozšíreniu možnosti podávania a akceptácie rôznych elektronických dokumentov, žiadosti, formulárov.
"Hor sa do elektronickej komunikácie!"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozšírenie informácií k predchádzajúcim článkom

Estónsko - ceny ID-karty
V diskusii minulom mojom článku, ktorý sa týkal ohľadom elektronického podpisu v Estónsku padla veľmi zaujímavá otázka "koľko stojí ten "špas" daňového poplatníka v Estónsku" .
Po malom pátraní na úradných stránkach Estónska som túto informáciu našla a môžem povedať že som zostala veľmi prekvapená.
Pre ID-kartu sú stanovené 2 ceny.
Občania nad 15 rokov zaplatia za vydanie ID-karty 150,- EEK (v prepočte x 2,465 je to cca 371,- Sk),
deti do 15 rokov, dôchodcovia a osoby so ZŤP zaplatia za túto kartu 25,- EEK (v prepočte x 2,465 je to cca 62,- Sk).
To sú ceny!
Pre informáciu pripájam aj ceny za vystavenie ID-katry + pasu.
Pre občanov nad 15 rokov je cena obidvoch dokladov spolu 250 EEK (cca 617,- Sk),
deti do 15 rokov, dôchodcovia a osoby so ZŤP zaplatia 100 EEK (cca 247,- Sk).
Za expresné vybavenie do 2 dní je rovnaká cena pre všetkých 500 EEK (1233,- Sk).
Poznámka: minimálna mzda je v Estónsku 6400 EKK.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Elektronický podpis = certifikát
Elektronický podpis sa skladá zo súkromného a verejného kľúča. Súkromný i verejný kľúč tvoria spolu neoddeliteľnú dvojicu, sú na seba naviazané. Podpisovanie dokumentov sa uskutočňuje pomocou privátneho kľúča. Na overenie platnosti slúži certifikát. Certifikát je verejný kľúč podpisovateľa, ktorý podpísaný privátnym kľúčom certifikačnej autority. Tým je zaručená jeho pravosť. Overiť pravosť certifikátu je možné zvyčajne aj na internetových stránkach príslušnej certifikačnej autority.

Mária Voznická

Mária Voznická

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rob ľuďom to, čo si praješ, aby oni robili tebe.HOC FACIAS HOMINI, QUOD CUPIS ESSE TIBI. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéITNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu